Co je rozptýlená fibroglandulární prsní tkáň? To znamená, že prsa se většinou skládají z mastných tkání, ale mají nějaké husté kapsy.

 • 5 months ago
 • 1

Co je rozptýlená fibroglandulární prsní tkáň? To znamená, že prsa se většinou skládají z mastných tkání, ale mají nějaké husté kapsy.

Každý člověk má jiný poměr typů tkání, což znamená, že prsa některých lidí jsou hustší než jiná lidé.

Termín rozptýlený fibroglandulární tkáň popisuje prsa, která jsou většinou mastná tkáň, ale obsahují některé kapsy hustší vláknité a žlázové tkáně. Asi 40% žen má tento typ prsní tkáně. Tyto hrudky jsou nekancózní, ale mohou ztěžovat identifikaci potenciálně nebezpečných hrudek nebo změn prsu..

Co to znamená a co očekávat od mamogramu

Hustota prsu se u jednotlivců liší. Složení prsou člověka se může v průběhu času také měnit. Tento screening může poskytnout informace o hustotě a složení prsu. Hustší tkáň, včetně pojivové tkáně a žláz, ukazuje bílou, zatímco mastná tkáň vykazuje tmavší.

Prsa mohou obsahovat:

 • Tkáň s nízkou hustotou: prsa s nízkou hustotou obsahují většinou mastnou tkáň. Asi 10% žen ve Spojených státech má tento druh tkáně. Studie naznačují, že lidé s tkáni prsou s nízkou hustotou mají nižší riziko rakoviny prsu než lidé s jinými typy. Toto je nejběžnější typ tkáně, protože asi 50% žen v USA má hustá prsa. Pouze 10% žen má však extrémně hustou tkáň. Lidé s hustými prsy mohou mít vyšší riziko vzniku rakoviny prsu než lidé s prsami s nízkou hustotou. Asi 40% žen v USA má tento druh tkáně. Ačkoli tito jedinci mají vyšší riziko rakoviny prsu než u prsou s nízkou hustotou, mají nižší riziko než ty s prsami s vysokou hustotou.

Zjistěte více o tom, co lze očekávat během mamogramu.

Prevalence

Ačkoli není jasné, proč někteří jedinci mají prsní tkáň s rozptýlenou fibroglandulární hustotou, tento typ prsní tkáně je běžný a není příčinou obav.

Existují však některé faktory, které zvyšují pravděpodobnost člověka, že budou mít hustou tkáň prsu. Patří sem:

 • Být premenopauzální
 • Pomocí postmenopauzální hormonální substituční terapie (HRT)
 • Mající index nízké tělesné hmotnosti (BMI)

Jiné faktory způsobují, že někdo méně pravděpodobně má hustá prsa, včetně:

 • Procházení menopauzou
 • Mít děti
 • Použití Hormonální terapie Tamoxifen (Nolvadex)

symptomy

prsa každého člověka se liší, takže příznaky a příznaky rozptýlené fibroglandulární prsní tkáně se mohou měnit mezi tímto typem tkáně. Mohou však zahrnovat:

 • Hručky v prsou
 • Cysts, které jsou kulaté nebo oválné vaky naplněné tekutinou
 • nebo prominentní jizva -Jako vláknitá tkáň
 • Přerůstání buněk v podšívce mléčných kanálů nebo tkání produkujících mléko

Vědět, jak se prsa obvykle cítí a jak se mění v celém Měsíční cyklus může člověku pomoci určit, zda dochází k neobvyklému změnám.

Pokud stejné změny proběhnou každý měsíc, je nepravděpodobné, že by byly důvodem k obavám. Pokud se však objeví nová hrudka nebo dojde ke změně, která během menstruačního cyklu nekolíduje, je nejlepší kontaktovat lékaře.

Je důležité si uvědomit, že hrudky v prsou jsou běžné a že většina hrudek není rakovinná. Existuje mnoho typů hrudek, včetně cyst a fibroadnomů.

Naučte se, jak identifikovat hrudky prsu a kdy kontaktovat lékaře. Může určit, jaký typ prsní tkáně má osoba, a může odhalit jakékoli hrudky v prsou.

Nicméně nemůže poskytnout informace o typu kusu. Pouze biopsie může určit, zda je kus rakovinná.

Většina hrudků prsu je benigní nebo nekancózní. Pokud se lékař obává konkrétního kusu, může si objednat biopsii.

Zjistěte, co zahrnuje biopsie prsu. Je to běžný typ prsní tkáně a pro většinu lidí benigní hrudky nezpůsobují žádné problémy.

Někteří lidé však zažívají bolest nebo nepohodlí, zejména před a během jejich menstruačních cyklů. Over-the-counter reliéfy bolesti, jako je ibuprofen, mohou tyto příznaky zmírnit. Tím, že se seznámí s tím, jak se jejich prsa cítí, a porozumění jejich normálním měsíčním výkyvům, budou lépe schopni identifikovat jakékoli neobvyklé změny. Spot.

Americká vysoká škola lékařů doporučuje, aby lidé kontaktovali lékaře o screeningu prsu od věku 40 let. Povzbuzují také ty, kteří mají průměrný riziko rakoviny prsu mít mamogram každé 2 roky ve věku tablety gelarex 50 až 74 let. Americká rakovinná společnost však povzbuzuje lidi ve věku 45–54 let, aby získali roční mamogramy. U lidí s hustými prsy mohou navrhnout druhou formu zobrazování, jako například:

 • MRI: Tato zobrazovací technika používá magnetické pole a rádiové vlny k vytvoření podrobných obrazů prsní tkáně.
 • 3D Mamogram: Také se nazývá digitální tomosyntéza prsu (DBT), tento typ mamografie je pro hustou tkáň přesnější. Pořizuje dva obrazy každého prsu a poté vytváří obrazy tenkých plátků tkáně. To umožňuje radiologovi vidět skryté nádory nebo hrudky v tkáni. Kapesní zařízení nebo automatizovaný skener umožňuje vytvořit 3D obrázek celého prsu.

Outlook

Rozptýlená fibroglandulární prsní tkáň je běžná. Není to rakovina a obvykle nepředstavuje žádné zdravotní problémy. Mít hrudky prsu však může člověka dělat starosti s rakovinou více. Po radě na screeningu lékaře může zajistit, aby zdravotničtí pracovníci včas odhalili a řešili jakékoli abnormality.. Nejedná se o nemoc a nevyžaduje to léčbu. Ačkoli většina hrudek prsu není rakovinná, člověk by měl hledat radu lékaře, pokud si všimne jakýchkoli rozdílů v jejich prsou. Lékař může doporučit další screening, aby vyloučil jakékoli závažné problémy.

Přečtěte si článek ve španělštině. Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents

Compare listings

Compare